Description
Kahr Arms S9 features a black polymer frame with accessory rail, stainless steel slide with front serrations. It also features a 3.6 barrel with conventional rifling with a 1:10 twist and textured polymer grips with a ID tag. This model comes with two 7-round stainless magazines.
Specifications
| Type | Pistol |
|---|---|
| Action | Double |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel length | 3.6″ |
| Capacity | 7+1 |
| Grips | Black Polymer |
| Sight configuration | Pinned Polymer Front, Drift Adjustable Rear |
| Weight | 15.8 oz |
| Frame finish | Black |
| Frame material | Polymer |
| Slide description | Stainless Steel |
| Barrel length range | 3.00″ to 3.99″ |
| Weight range | 9.00 oz to 15.99 oz |






