Description
The Jericho features a frame mounted safety enabling cocked locked carry , single action function, or hammer down double action function. Additional features include an integral Picatinny rail for mounting accessories, adjustable dovetailed sights, a firing pin block and a loaded chamber indicator. Barrels are cold hammer forged of the finest Mil-Spec CrMoV steel. Each Jericho 941 comes with two standard capacity magazines.
Specifications
| Type | Pistol |
|---|---|
| Action | Single/Double |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel length | 3.8″ |
| Capacity | 16+1 |
| Safety | Manual |
| Grips | Black Synthetic |
| Sight configuration | Adjustable |
| Weight | 36 oz |
| Frame finish | Black |
| Frame material | Polymer/Steel |
| Barrel type | Cold Hammer-Forged |
| Slide description | Black |
| Sight style | Adjustable |
| Barrel length range | 3.00″ to 3.99″ |
| Weight range | 32.00 oz to 47.99 oz |





