Description
The Colt Gold Cup is known as the finest shooting semi-automatic in the world and has become the standard for a competitive 1911. It features the Gold Cup Series 70 wide target trigger, fully adjustable Bomar-style rear sight and red fiber optic front sight. Comes with 1 magazine.
Specifications
| Type | Pistol |
|---|---|
| Action | SAO |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel length | 5″ |
| Capacity | 9+1 |
| Safety | Manual/Grip |
| Grips | Blue G10 w/Logo |
| Sight configuration | Novak Fiber Optic Front, Adj Bomar Rear |
| Weight | 40.00 oz |
| Frame finish | Stainless Steel |
| Frame material | Stainless Steel |
| Barrel type | Stainless Steel |
| Slide description | Stainless Steel |
| Sight style | Fiber Optic |
| Barrel length range | 5.00″ to 5.99″ |
| Weight range | 32.00 oz to 47.99 oz |






