Description
The TAC Ultra MS has a full tactical rail and a 4.25 button rifled barrel supported by a full length guide rod and full dust cover. It includes a low profile adjustable rear sight and high visibility fiber optic front sight and is also fitted with a skeletonized hammer and trigger with adjustable over travel stop. The TAC Ultra is finished with a tough parkerzied matte coating and adds battle ready G10 tactical grips.
Specifications
| Type | Pistol |
|---|---|
| Action | Single |
| Caliber | 10mm Auto |
| Barrel length | 4.25″ |
| Capacity | 8+1 |
| Grips | Gray G10 |
| Sight configuration | Dovetail Front, Adjustable Rear |
| Weight | 37.7 oz |
| Frame finish | Black Parkerized |
| Frame material | Steel |
| Barrel type | Button Rifled |
| Slide description | Black Parkerized |
| Barrel length range | 4.00″ to 4.99″ |
| Weight range | 32.00 oz to 47.99 oz |






