Description
Action: DA – Caliber: 9mm – Capacity: 17+1 – Grip: Xtreme Aluminum – Finish: Duo Tone – Sights: Adjustable Supersight – Barrel Length: 4.5 – Overall Lengthx: 8 – Weight: 2.85 lb. – TANFOGLIO
Specifications
| Type | Pistol |
|---|---|
| Action | Double |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel length | 4.5″ |
| Capacity | 17+1 |
| Safety | Ambidextrous |
| Grips | Aluminum |
| Sight configuration | Adjustable |
| Weight | 44.8 oz |
| Frame finish | Bronze Nitron |
| Frame material | Steel |
| Barrel type | Polygonal Rifled |
| Slide description | Black |
| Sight style | Adjustable |
| Barrel length range | 4.00″ to 4.99″ |
| Weight range | 32.00 oz to 47.99 oz |





