Description
Action: DA/SA – Caliber: 9mm – Capacity: 16 – Finish: Black Oxcide – Material: Steel – Sights: Fixed White 3-Dot – Barrel Length: 3.58 – Overall Length: 7.5 – Weight: 35 oz
Specifications
| Type | Pistol |
|---|---|
| Action | Single/Double |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel length | 3.8″ |
| Capacity | 16+1 |
| Safety | Ambidextrous |
| Sight configuration | 3-Dot Combat Fixed |
| Weight | 35 oz |
| Frame finish | Black |
| Frame material | Carbon Steel |
| Slide description | Black Carbon Steel |
| Sight style | Fixed |
| Barrel length range | 3.00″ to 3.99″ |
| Weight range | 32.00 oz to 47.99 oz |






