Description
The American Classic Commander has all the features of the full-size Classic II but is lighter and easier to conceal. It also features a shorter 4.25-inch barrel for maximum protection on the go. – Caliber: 9 MM – Action: SA – Capacity: 9+1 – Barrel Length: 4.25 – Front Sight: Dovetail – Rear Sight: Novak-Style – Finishes: Blue – Grips: Custom Hardwood with Mac Logo – Construction: 4140 Steel Frame / 4140 Hammer Forged Steel Slide – Safety: Beavertail Grip / Thumb Safety – Weight: 36.9600 – Length: 7.5 – Height: 5.5 – Width: 1.25
Specifications
| Type | Pistol |
|---|---|
| Action | Single |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel length | 4.25″ |
| Capacity | 9+1 |
| Safety | Manual/Grip |
| Grips | Hardwood w/MAC Logo |
| Sight configuration | Dovetail Front, Novak Rear |
| Weight | 36.96 oz |
| Frame finish | Blued |
| Frame material | Steel |
| Barrel type | Forged |
| Slide description | Blued |
| Sight style | Contrast |
| Barrel length range | 4.00″ to 4.99″ |
| Weight range | 32.00 oz to 47.99 oz |





