Springfield Armory Model 2020 Waypoint Evergreen Camo Bolt Action Rifle – 6mm Creedmoor – 20in – Springfield Armory has a storied history of building fine firearms for defense and competition. The Model 2020 Waypoint is a premium American-made bolt action hunting rifle. The custom painted Evergreen stock of the Waypoint is made of lightweight carbon fiber and features a 3-axis adjustable cheek comb. Delivering a remarkable .75 MOA accuracy guarantee, the rifle’s stainless steel fluted barrel is topped off with a removable SA Radial Muzzle Brake. Mil-Spec Green Cerakote Receiver, Barrel And Muzzle Device Fluted 4140 Tool Steel, Nitride Finished Bolt TriggerTech Adjustable Trigger, 2.5-5lbs Fluted 416 Stainless Steel Barrel 3-Axis Adjustable Cheek Comb Installed Picatinny Rail Mount AICS Short Action Magazine SA Radial Muzzle Brake Made In The USA
Specifications
| Capacity | 5+1 |
|---|
| Barrel Length | 20in |
|---|
| Finish | Cerakote |
|---|
| Stock | Hybrid Profile, Adjustable Cheek Comb, M-Lok |
|---|
| Sights | Picatinny Optics Rail |
|---|
| Weight | 7.9lbs |
|---|
| Action | Bolt Action |
|---|
| Barrel Type | Fluted |
|---|
| Cartridge | 6mm Creedmoor |
|---|
| Color | Evergreen Camo |
|---|
| Gun Model | 2020 |
|---|
| Hand | Right |
|---|
| Overall Length | 41.5in |
|---|
| Product Line | Model 2020 Waypoint |
|---|
| Stock Material | Carbon Fiber |
|---|
| Twist | 1:7.5in |
|---|
| Type | Centerfire |
|---|
Reviews
There are no reviews yet.