Description
Colts Delta Elite 1911 Government features an upswept beavertail grip safety, extended thumb safety, Novak white dot sights with a Low Mount Carry rear, and composite grips with Delta medallion. Comes with 1 magazine.
Specifications
| Type | Pistol |
|---|---|
| Action | SAO |
| Caliber | 10mm Auto |
| Barrel length | 5″ |
| Capacity | 8+1 |
| Safety | Manual/Grip/Firing Pin |
| Grips | Black Polymer Delta Medallion |
| Sight configuration | Novak White Dot |
| Weight | 35.00 oz |
| Frame finish | Stainless Steel |
| Frame material | Stainless Steel |
| Barrel type | Stainless Steel |
| Slide description | Black |
| Sight style | Contrast |
| Barrel length range | 5.00″ to 5.99″ |
| Weight range | 32.00 oz to 47.99 oz |





