Description
Set new personal bests with EAAs Witness Polymer Match by Tanfoglio. This competition pistol features a large polymer competition frame, fully adjustable super sight, extended magazine release, extended safety and a standard hammer. The P Match offers single action trigger with over-travel stop along with a competition magazine well.
Specifications
| Type | Pistol |
|---|---|
| Action | Single |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel length | 4.75″ |
| Capacity | 19+1 |
| Safety | Ambidextrous |
| Grips | Black Polymer |
| Sight configuration | Adjustable |
| Weight | 30.4 oz |
| Frame finish | Black |
| Frame material | Polymer |
| Slide description | Black |
| Sight style | Adjustable |
| Barrel length range | 4.00″ to 4.99″ |
| Weight range | 16.00 oz to 31.99 oz |






