Henry Golden Boy Blued/Brass Lever Action Rifle – 22 Long Rifle – 20in – The Henry Golden Boy is a masterpiece of fine crafted gunsmithing. It is elegant, visually appealling, and has a beautiful finish. It features a blued octagonal barrel, American walnut stock, brass buttplate, with a gleaming Brasslite receiver and barrel band. Adding to the historic authenticity is the adjustable buckhorn-type rear sight. It balances well and makes for highly accurate offhand shooting. The smooth action associated with Henry rifles opens and shuts with the effortless slickness, and left-handed shooters can safely use any of Henry’s lever action rifles. Expertly balanced and lightweight, this is the perfect rifle for any shooting officianado. This model features a 22 Long Rifle Cartridge. Brass Bead Front Sight American Walnut Stock 22 Long Rifle
Specifications
| Capacity | 16+1 |
|---|
| Barrel Length | 20in |
|---|
| Lop | 14in |
|---|
| Finish | Brasslite Receiver & Barrel Band / Blued Barrel |
|---|
| Stock | American Walnut |
|---|
| Sights | Iron Sights & Drilled & Tapped For Optics Rail |
|---|
| Weight | 6.75lbs |
|---|
| Action | Lever Action |
|---|
| Cartridge | 22 Long Rifle |
|---|
| Color | Brown |
|---|
| Gun Model | H004 |
|---|
| Hand | Right |
|---|
| Overall Length | 38.5in |
|---|
| Product Line | Golden Boy |
|---|
| Stock Material | Wood |
|---|
| Twist | 1:16in |
|---|
| Type | Rimfire |
|---|
Reviews
There are no reviews yet.