Description
This 9mm has a 3.5 barrel for an overall length of 6.5. It has a high-impact polymer frame with high-impact grips and a black powder coat finish. Its durable, attractive easy-grip finish assures a firm, comfortable grip and exceptional recoil control. It has an 8+1 capacity and a quick on/off thumb safety, magazine disconnect safety and last round lock open feature. The 3-dot sights with a fully-adjustable rear and an additional rear peep sight. Hi-Point produces affordable, American-made firearms featuring 100 percent American parts and assembly. This model comes with a free trigger lock and a LaserLyte trigger guard mounted laser.
Specifications
| Type | Pistol |
|---|---|
| Action | Single |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel length | 3.5″ |
| Capacity | 8+1 |
| Safety | Manual |
| Grips | Black Polymer Grip/Frame |
| Sight configuration | 3-Dot/LaserLyte |
| Weight | 29 oz |
| Frame finish | Black |
| Frame material | Polymer |
| Slide description | Black |
| Sight style | Adjustable |
| Barrel length range | 3.00″ to 3.99″ |
| Weight range | 16.00 oz to 31.99 oz |





