Description
Caliber: 9mm Luger (+P) – Mag. Capacity: 18+1 – Barrel Length: 4.5 – Overall Width: 1.27 – Overall Length: 7.91 – Overall Height: 5.56 – Trigger Pull (lb.): 5 5/8 – Finish: Polymer – Grips: Polymer – Avg. Wt. Empty (oz.): 26.4
Specifications
| Type | Pistol |
|---|---|
| Action | Single/Double |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel length | 4.5″ |
| Capacity | 18+1 |
| Safety | Trigger |
| Grips | Black Polymer |
| Sight configuration | Drift Adjustable |
| Weight | 26.4 oz |
| Frame finish | Black |
| Frame material | Polymer |
| Barrel type | Stainless Steel |
| Slide description | Black PVD Stainless Steel |
| Barrel length range | 4.00″ to 4.99″ |
| Weight range | 16.00 oz to 31.99 oz |





