Ruger 10/22 Takedown Black Semi Automatic Rifle – 22 Long Rifle – 16.13in – 16.13in – Built on a solid reputation for reliability and accuracy, the Ruger 10/22 Takedown Semi-Auto Rimfire Rifle is one of the most popular, and widely used rimfire rifles in the US. The 10/22 Takedown Model is well suited for having a survival gun stowed in a vehicle, boat, or plane, or at a cabin or home. It makes an easy-to-carry camp gun, perfect for backpacking and canoe trips. The Takedown splits into 2 subassemblies right in front of the receiver by simply pushing a recessed lever, twisting the subassemblies, and pulling them apart—no tools are needed! 1/2″-28 threaded barrel
Specifications
| Action | Semi Automatic |
|---|
| Barrel Length | 16.13in |
|---|
| Capacity | 10+1 |
|---|
| Cartridge | 22 Long Rifle |
|---|
| Color | Black |
|---|
| Finish | Davidson’s Dark Earth Cerakote |
|---|
| Gun Model | 10/22 |
|---|
| Hand | Right |
|---|
| Overall Length | 35in |
|---|
| Product Line | 10/22 Takedown |
|---|
| Sights | Fiber Optic |
|---|
| Stock Material | Synthetic |
|---|
| Twist | 1:16in |
|---|
| Type | Rimfire |
|---|
| Weight | 4.2lbs |
|---|
Reviews
There are no reviews yet.