Description
The EMP comes loaded with all the features you expect in a 1911 of this class. It features a low profile 3-Dot tritium combat sights and a fully supported and ramped match grade barrel. The shorter grip radius produces a shockingly comfortable shooting experience. The shorter dimensions also work to increase reliability which is something thats crucial in a concealed carry pistol. And of course, the overall dimensions are one of the smallest 1911s out there.
Specifications
| Type | Pistol |
|---|---|
| Action | SAO |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel length | 3.00″ |
| Capacity | 9+1 |
| Grips | Cocobolo |
| Sight configuration | 3-Dot Combat Tritium |
| Weight | 27.00 oz |
| Frame finish | Black Hardcoat Anodized |
| Frame material | Aluminum Alloy |
| Barrel type | Stainless Steel Match Grade |
| Slide description | Stainless Steel |
| Sight style | Night |
| Barrel length range | 3.00″ to 3.99″ |
| Weight range | 16.00 oz to 31.99 oz |






