Description
The Smith&Wesson SD9 pistol is a self-defense firearm with a Flat Dark Earth finish with a matte black slide. The pistol also has 3-Dot white sights, polymer frame, and stainless steel slide and barrel.
Specifications
| Type | Pistol |
|---|---|
| Action | Double |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel length | 4″ |
| Capacity | 16+1 |
| Grips | Flat Dark Earth Polymer Grip/Frame |
| Sight configuration | 3-Dot White |
| Weight | 22.3 oz |
| Frame finish | Flat Dark Earth |
| Frame material | Polymer |
| Barrel type | Stainless Steel |
| Slide description | Black Armornite Stainless Steel |
| Sight style | Contrast |
| Barrel length range | 4.00″ to 4.99″ |
| Weight range | 16.00 oz to 31.99 oz |






