Description
The Smith & Wesson SD VE is features a Self Defense Trigger (SDT) for optimal, consistent pull. This pistol also features a tactile loaded-chamber indicator, HiViz fiber optic sights, a magazine safety, and front and rear serrations. This model is California-compliant.
Specifications
| Type | Pistol |
|---|---|
| Action | Single/Double |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel length | 4″ |
| Capacity | 10+1 |
| Safety | Loaded Chamber Indicator/Magazine |
| Grips | Black Polymer Grip/Frame |
| Sight configuration | Fiber Optic |
| Weight | 23 oz |
| Frame finish | Black |
| Frame material | Polymer |
| Barrel type | Stainless Steel |
| Slide description | Stainless Steel |
| Sight style | Fiber Optic |
| Barrel length range | 4.00″ to 4.99″ |
| Weight range | 16.00 oz to 31.99 oz |






